Craftsmen by Last Name 

Previous

Craftsmen Alphabetically by Last Name (for Booth Numbers click the >> Craftsmen by Booth Numbers<< page )


(Click the name to visit information page) 

Rebecca and Chuck Allen - Stained Glass

Anne Allison - Spinning/Weaving

Mike Anderson - Fiddle Maker

Barth, Beverly - Handmade Purses

Barth, Mike - Leatherwork

Barth, Simon - Wood Carver

Lori Bauer  -Orgami

Peter Blum (Not at Village this year, visit him next year!)

Chris Bowman - Indian Clothing & Artifacts

Cindy Bowman - Ribbon work / Feather Art

Theresa Brown - Silk Designs

Mike & Janet Calhoun - Pottery 

Jane Campbell - Felting / Fulling

Curtis Cecil - Glass Blower

Walter Creech - Painting / Water Colorist

Carry Croghan - Knitting  

Janet and Scott Daughtry - Basket Makers

Dan Dye - Silversmithing

Pamela Earp - Corn Husk Dolls 

Lena Ennis - Painting

Stephen Filarsky - Gold Leaf Art

Fleenor / Gatilogo

David & Deborah Garner - Pottery

Gagik Gasparian - Metal Filigree

Marlow Gates - Broom Makers

Dexter Gibson

Robert & Juanita Hall - Pen & Ink Drawing and sculpting 

Susan Hansen - Origami

Keith Hartman - Wooden Folk Toys

Robert Hill III- Gun Maker

Sharon Hill - Pewter Craft

Jeffrey Jobe - Metalsmith

Dave Johnson - Gemstone Jewelry /Scrimshaw

Erik Johnson - Silhouette Artist

Marie Johnson,   - Corn Husk Dolls

Lawrence and Alpha Kearson - Wooden Bowl Carving

Pamela And WIlliam Kennedy - Crystalline Pottery

Nancy Larson

Gay Lord - Porcelain Art

Mike Lowe - Leatherwork

Senora and Dalton Lynch - Native American Hand Coiled and Hand Etched Pottery

Larry and Beth Lytle - Cold Process Lye Soap

 Scott McGee - Bladesmith

Jerry and Patsy Perry - Pipe Carver

John Peterson - Fretless Banjo Maker

Cory Plott - Pottery

Bonnie Pulver - Weaving (Not at Village this year, visit her next year!)

Linda Rolfe

Paul Rolfe

Cecky Ropelewski

Bill Seippel - Beeswax Candles

Carolyn Serrano - Pen & Ink Drawings

Mary Ann Silvey - Braided Rugs (At Village 3 days only this year!)

Tim Smith - Chair Bottoms

Anitra Stone - Tatting

Sheila Taylor - Sweet Grass Baskets

Neal Thomas - Split Oak Baskets

Patricia Tierney - Seed Bead Weaving

Leniavell Trivette - Quilting

Bill and Janet Wallace - Carving Bowls and Furniture 

Sally Weber - Hand Built Pottery

June Wiggins - Dollmaker

Dennis and Carol Willis - Soap Maker 

Beth and Allen Woody - Marquetry

Ruth Wright - Sweet Grass Baskets


© Village of Yesteryear 2018